CAREER PATH

UPIK graduates are eligible for admissions to government and private universities.

The Institute recently got two scholarships from the Algerian embassy through the Ministry of Energy and Mineral Development.
The graduates have been employed within the Oil and Gas and other sectors of the economy as: Production Engineers, Health Safety and Environment Officers, welders, machining technicians, electrical and maintenance Technicians.

 

S/N
NAME
INTAKE
ORGANISATION
POSITION HELD
1.
Niwamanya Ton Christopher
1st
UPIK
Lecturer
2.
Tabaaza Grace Amabel
1st
UPIK
Lecturer
3.
Byensita Emmanuel
1st
CNOOC
Production Engineer
4
Aduan Micheal
1st
Kyambogo University
Electrician
5
Akatwijuka Micheal
1st
ATEG Solutions ltd
HSE Trainer
6
Arupie Moses
1st
SUNMAKER UGANDA LIMITED HSE Manager
7
Bashabe Ronald
1st
CORDAID
Wash manager
8
Katugume Simon
1st
CAMUSAT Uganda
Procurement and logistics coordinator
9
Ouma Jude
1st
ZPED China
Electrician
10
Tumukunde Dan
1st
Global Oil Kampala
Safety Engineer
11
Nsiimbe Mathias
1st
UIRI
Technician
12
Twesigye Patrick
1st
BICS Company
Branch manager
13
Aliganyira Hillary
2nd
Total Aviation Entebbe
Plane operative
14
Alonyo Vivian
2nd
Bwenobero Dairy farm
Project Engineer
15
Ampumuza Isacc
2nd
Total Aviation Entebbe
Deport Supervisor
16
Atuhaire Abraham
2nd
New gate Tech Ug ltd
Technician
17
Atwijukire Caraveri
2nd
Steel and tube Company
Incharge production
18
Bakahumura Denis
2nd
Personal electrical workshop
Electrician
19
Businge Gerald
2nd
D.Light Ug ltd
Technician
20
Amijo Andrew
2nd
UPIK
Technician
21
Kalema Ayeb
2nd
PMT Mining company
Technician
22
Kasande Winnie
2nd
UIRI
Technician
23
Katamba Deoman
2nd
UPDF Mbuya
Electrician
24
Kugonza Catherine
2nd
Transport Ug ltd
Technician
25
Wakabi Yusuf
1st
OGAS Kampala
Pump man
26
Abitekaniza Patrick
3rd
Karuma power project
HSE Inspector
27
Kavuma Andrew
3rd
Oil and Gas supply Kampala
Project Coordinator
33
Friday Nelson
3rd
UPIK
Technician
28
Kataryeba Charles
3rd
Feal construction company
Site Engineer
29
Nkyanungi John Mary
3rd
UPIK
Technician
30
Karungi Joanita
3rd
Wenderz diary farm
Biogas operator
31
Mubiru Joel
3rd
Victoria Engineering
Technician
32
Namansa Richard
3rd
UPIK
Technician
33
Friday Nelson
3rd
UPIK
Technician
34
Confidence Collins
4th 
Victoria Engineering
Technician
35
Alazewa Tito
4th 
Victoria Engineering
Welder
36
Agaba Colman
4th
Victoria Engineering
Welder
37
Kigongo Isaac
4th 
Victoria Engineering
Welder
38
Wandukwa Barbara
4th
Bodawerk
Welder
39
Twesige Richard
4th
Fijian Engineering
Welder
40
Kaguma David
4th
Fijian Engineering
Welder
41
Nsubuga Godfrey Kayiga
4th
Fijian Engineering
Welder
42
Ikiyai Modesta
4th
Petroservice 
Operations and Mantenance
43
Atimango Irene
4th
LIoyds British 
Inspection
44
Muculusi Jimmy
4th
Scoul
Operations and Mantenance 
45
Ndushimye Emmanuel
4th
Supercore
Exploration 
46
Turyasingura Allan
4th 
Camusat 
Operations and Maintenance 
47
Bwambale Mudondo Robert
4th
Echostove
Fabrication